Alerjiden müstahzarlar


препараты от аллергии фото Tüm alerjik hastalıkların tedavisi hemen hemen aynı şekilde yapılır ve hastanın kışkırtan madde alerjeniyle temasından kaçınılması gerekir; vücuda öğretmeye yardımcı olan spesifik immünoterapi yürütülürken Alınan alerjene aşırı tepki göstermeyin; antienflamatuvar non-steroid ilaçlar, kortikosteroidler ve antihistaminikler alan non-spesifik tedavide

Alerjiden antihistaminikler

Antihistaminikler ilaçtır ve ana faaliyeti H1-histamin reseptörlerini bloke etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca H2-histamin reseptörlerini bloke eden, genellikle antiulcer ilaç olarak kullanılan ilaçlar vardır; salgıyı azaltırlar.

Birçok çalışma sayesinde, cilt, göz ve reseptör reseptörlerini etkileyen histamin, antihistaminlerin durdurduğu veya önlediği allerji belirtilerine neden olduğu bulundu. Antihistaminikler, histamin benzeri maddelerin ve histamanın neden olduğu bronkospazmı önler ve lokal anestezi, sedatif, antiserotonin, antikolinerjik, antispastik, anti-ödematöz ve antipruritik etkilere sahiptir.

Yaratılış anında, antihistaminikler I, II ve III nesiller hazırlıklarına bölünür. Birinci kuşakların preparatları - sedatifler, ikinci kuşak preparatları - sedatif olmayanlar, üçüncü kuşak ilaçlar - kardiyotoksik ve sedatif etkileri olmayan aktif metabolitler

Birinci nesil antihistaminikler

Birinci neslin müstahzarları, H1 reseptörlerine reversibl olarak bağlıdır ve bunun sonucunda, sıklıkla, yeterince büyük dozajlarda uygulanmalıdır. Bu ilaçların ana farmakolojik özellikleri: hipnotik, sedatif, antikolinerjik etki ve kas tonusunda bir azalma. Ayrıca, bu ilaçlar alkolün etkilerini artırabilir. Yaklaşık beş saat boyunca protivogistaminny etkisi vardır (Tavegil ilacı - yaklaşık sekiz saat).

Yatıştırıcı etki, neredeyse tüm birinci jenerasyon preparatlarının yağda çözünürlüğü, beyin H1 reseptörlerine bağlanarak kan-beyin bariyerlerine kolayca nüfuz etmesinden kaynaklanır. Psikotropik ilaçlar ve alkol ile kombinasyon halinde, sedatif etki arttırılmıştır. Bazı durumlarda, psikomotor bir ajitasyon olabilir. Çoğu ilk nesil uyuşturucunun sakinleştirici etkisi nedeniyle artan dikkat gerektiren eylemleri yerine getirirken kullanılması yasaktır. İlk kuşağın istisnasız hazırlıkları, alkol, monoamin oksidaz inhibitörleri, narkotik olmayan ve narkotik analjezikler, hipnotikler ve sedatiflerin etkisini arttırır.

Bu ilaçların antikolinerjik etkisi atropin benzeri reaksiyonlara, görme bozukluğu, taşikardi, kabızlık, üriner retansiyon, nazofarenks ve ağızda kuruluk belirtilerine neden olur. Rinitte bu özellikler faydalı olabilir ve bronşiyal astımda hava yolu obstrüksiyonunu arttırabilir, prostat adenomu ve glokoma alevlenmesine neden olabilirler.

Holinoliticheskomu eylemi nedeniyle, ilaçların Parkinsonizm semptomlarını önemli ölçüde azaltan anti-yatıştırıcı ve antiemetik etkileri vardır.

Çoğu antihistaminik için, kokain benzeri (lokal anestezi) eylem karakteristiktir.

Uzun süreli kullanım durumunda, antihistaminik etki azalabilir, bu nedenle ilaçların her iki ila üç haftada bir değiştirilmesi önerilir. İlaçları aldıktan sonra tıbbi etki neredeyse derhal gözlenir, ancak etkileri oldukça kısa sürer.

Birinci kuşağın çeşitli antihistaminik preparatları, hipnotik ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle, hareket bozukluğu, migren ve soğuk algınlığı için kullanılan kombine müstahzarların bir parçasıdır.

Birinci nesil antihistaminikler, alerjik hastalıklar için genellikle reddedilen çok çeşitli yan etkilere sahiptir ve bazı Avrupa ülkelerinde bunların uygulanması genellikle yasaktır.

Aşağıda, birinci neslin en sık kullanılan antihistaminik preparatlarını sunacağız:

. • Dimedrol . Psödoalerjik ve alerjik reaksiyonların şiddetini azaltır, yüksek antihistaminik etkinliğe sahiptir. Antikolinerjik etkisi, anti-emetik ve antitussif etkileri nedeniyle idrara çıkma ve kuru mukus zarlarında sıklıkla gecikmeye neden olur. Buna ek olarak, diphenhydramine güçlü bir hipnotik ve yatıştırıcı etkiye sahiptir ve genellikle normal bir uyku hapı olarak kullanılır. Lidokain veya / ve novokainin bireysel olarak tahammül edilememesi durumunda, difenhidramin lokal anestetik etki açısından alternatiftir. Bu durumda, bu ilaç merkezi sinir sistemi üzerinde önceden tahmin edilemeyen etkiler ve oldukça geniş bir yan etki yelpazesi ile karakterizedir

. • Diazolin . Bu ilaçta sedatif etki dimedrolünkinden çok daha zayıf ve MSS heyecanına ve zihinsel ve motor reaksiyonun engellenmesi, uyuşukluk, baş dönmesi , idrara çıkma bozukluğu, gastrointestinal mukoza tahrişi gibi yan etkilere neden olur. Bazı araştırmacılar, diazolinin sinir hücreleri üzerinde toksik bir etkiye sahip olduğunu savunuyor

. • Suprastin . Orta derecede antispazmodik ve periferal antikolinerjik etkiye sahip en sadık antihistaminik ilaç, ayrıca önemli antihistaminik etkinlik. Suprastin, yıl boyunca ve / veya mevsimsel allerjik rinokonjunktivit, atopik dermatit , egzama, Quincke ödemi ve ürtiker gibi hastalıkların tedavisinde kendisini en etkin şekilde ispatladı. Bu ilacın kan serumunda birikmediği gerçeği nedeniyle, doz aşımı tehlikesi olmaksızın uzun süre kullanılabilir. Terapötik etki yeterince çabuk gerçekleşir, bununla birlikte, süreyi uzatmak için uzun sürmez, bunun, sedatif olmayan H1 blokerlerle kombine uygulaması

. • Tavegil . Aksiyonu sayesinde yüksek antikolinerjik etkinliğe sahip dimedrol benzeri son derece etkili bir antihistaminik. Bazen ilave bir çare olarak anjiyoödem ve anafilaktik şok enjekte edilir. Endikasyonlara göre, psödoalerjik ve alerjik reaksiyonları tedavi etmek için kullanılabilir. Ancak, bazen Tavegil'in kendisine karşı bir alerji var

. • Peritol . Antihistaminere ilaveten, bu ilaç önemli miktarda antiserotonin etkisi vardır, iştahı önemli ölçüde arttırır ve genellikle migren için kullanılır

• Fenkarol. Bu ilaç antihistamin aktivitesinin dimedrolünkinden daha düşük olmasına rağmen, sedatif özelliklerin ciddiyeti daha düşüktür. Dokulardaki histamin miktarının düşürülmesine ilaveten, Fenkarol H1-reseptörlerini bloke eder. Bu ilaç, diğer antihistaminiklerle alışması durumunda iyi bir yedek olarak görev yapmaktadır.

. • Pipolfen . Anesteziyi güçlendirmek ve antiemetik olarak kullanılır. Santral sinir sistemi üzerinde belirgin bir etkisi vardır

İkinci nesil antihistaminikler

İkinci jenerasyonun alerjisinden kaynaklanan antihistaminikler, öncekilerin aksine, kololinolitik ve sedatif etkilere sahip değildir, fiziksel ve zihinsel aktiviteyi azaltmaz, kan-beyin bariyerine nüfuz etmez, sindirim sistemindeki ürünlerle adsorbe olmaz, hızla ilerleyen bir terapötik etkiye sahiptir. Bununla birlikte, alerjilerin hazırlıkları karşısında açık bir avantaja sahip olmakla birlikte kuşaklar geçti, ikinci kuşak ilaçlar değişik derecelerde kardiyotoksik etkiye sahipti, bu nedenle alımları kardiyak aktivitenin sürekli bir ayaktan kontrolünü gerektiriyor. Bu ilaçlar, yaşlılar ve kardiyovasküler sistemin çalışmasında herhangi bir engelli hasta tarafından kullanılmak üzere yasaklanmıştır.

Bu ilaçların etkisi daha uzun sürer ve daha hızlı gelir. Önerilen terapötik dozda ilaçların kullanılması halinde, sedatif etki minimaldir. Orta derecede uykulu olma durumu yalnızca daha yüksek duyarlılığı olan insanlarda ortaya çıkabilir, ancak bu, uyuşturucu geri çekilmesini gerektirmez. Uzun süreli kullanımla, antihistaminik etki azalmaz.

Yan etki kardiyotoksik etki, kalp kasının potasyum kanallarının ilaca bloke edilmesinden kaynaklanır. Antihistaminlerin antidepresanlar (paroksetin, sertralin, fluoksetin), makrolidler (klaritromisin, eritromisin) ve antifungal ajanlar (intrakonazol, ketokonazol) kombinasyonu durumunda kardiyotoksik etki geliştirme riski önemli derecede artmaktadır.

En çok kullanılan antihistaminikler ikinci kuşaktır:

. • Trexyl (Terfenadin) . Alerjiye yönelik bu ilaç, bu jenerasyonun ilk ilacıdır. Santral sinir sisteminin depresan etkisi olmadığı halde, ölümcül aritmilerin gelişimini provoke etme ve önemli kardiyotoksik etki yaratma yeteneği artar

. • Histalong (Astemizole) . Bu grubun en uzun etkili (yaklaşık 20 günlük) ilacı. Gistalong alkolle etkileşime girmiyor, yatıştırıcı etki neredeyse tamamen yok. En etkili kronik alerjik hastalıkların tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Akut süreç ilerledikçe kullanımı pratik değildir. Temel ciddi kontrendikasyon, kardiyak aritmilerin gelişim riski (bazen ölümcül olabilir)

. • Semprex (Akrivastin) . Bu ilacın kullanımı ile terapötik etki kısa ömürlüdür, ancak çok hızlı bir şekilde başarılmıştır. Yüksek antihistaminik etkinliğe sahip minimal antikolinerjik ve sedatif etkilere sahip olan bu ilaç

. • Fenistil (Dimetenden) . Bileşimi, son neslin allerjisinden ilaçlara en yakın olanıdır, ancak onlardan çok daha küçük bir sedasyon derecesi, daha uzun etki süresi ve daha yüksek antialerjik etkinlik açısından onlardan belirgin farklılık gösterir. Uygulama, harici kullanım için bir jel formundaki salınım formudur

. • Claritin (Loratadin) . İkinci nesil en çok satılan ilaç. H1 reseptörlerine daha yüksek bağlanma gücü nedeniyle, antihistamin aktivitesi, Terfenadin ve Astemizol'den daha yüksektir. İlaç alkolün etkisini güçlendirmez, yatıştırıcı etki yok, kardiyotoksik etki yok, diğer tıbbi ürünlerle pratikte etkileşim yok. Claritin bir yıldan sonra çocuklara götürülebilir ve sürücüler

Metabolitler (3. nesil antihistaminikler)

Üçüncü nesil alerjiden yeni ilaçlar kardiyotoksik ve sedatif etkilere sahip değildir, bu yüzden artan dikkat gerektiren endüstrilerde çalışan insanlar tarafından tüketilmelerine izin verilmektedir.

Üçüncü kuşağın alerjisi için en çok kullanılan yeni ilaçlar:

. • Telfast (feksofenadin) . İlaç diğer ilaçlarla etkileşime girmiyor, psikomotor etkinliği etkilemiyor, yatıştırıcı bir etkisi yok. Tüm antihistaminikler arasında Telfast en etkili ve en güvenli olarak düşünülebilir

. • Cetrine, Zirtek . Vücutta, ilaç neredeyse metabolize değildir, geri çekilme oranı doğrudan böbreklerin işlevine bağlıdır. Deri alerjik bulguları ile kendini iyi kurdu, tk. cilde kolayca nüfuz eder. Terapötik etki, ilacı aldığı andan itibaren iki saat içinde kendini gösterir ve yaklaşık bir gün sürer. Ortalama terapötik dozlarda alındığında, kardiyotoksik ve sedatif etkiler yoktur. Böbrek fonksiyonlarının bozulması durumunda, ilaç dikkatli kullanılmalıdır.

Alerjilerden kaynaklanan burun tıkanıklığı gidericiler

Çoğu antialerjik ilaçlar, psödoefedrin hidroklorür veya soğuk algınlığı ilaçlarında bulunan bileşenler gibi amfitamin benzeri maddeleri içerir. Alerjik reaksiyonlar bu ilaçlarla tedavi edildiğinde kardiyovasküler bozukluklar, uykusuzluk ve sinirlilik gibi yan etkiler ortaya çıkar. Ek olarak, dekonjestan nazal preparatlar, alerjik semptomatoloji (boğaz ağrısı, öksürük, hapşırma, sulanma, sulanma ve kaşıntılı gözler, burun akıntısı) kaldırmazlar, ancak burunların sadece tıkanıklıklarını tedavi edebilirler; bu da başlıca can sıkıcı alerjik semptom değildir.

Nazal dekonjestanlar, "uyuşukluk" etkisi olmadan üreticiler tarafından önerilir: Sudafed ve Afrinol. Ancak alerjiler için bunları kullanmanız tavsiye edilmez.